Правила електробезпеки для дітей

plug-cropped
Електрична енергія приносить багато користі людству. Але вона є небезпечною, особливо для дітей. Якщо доросла людина вже володіє певним життєвим досвідом і знає елементарні правила безпеки, то діти тільки пізнають цей світ. Вони допитливі, активні, рухливі, а все те, що їх оточує, оцінюють своїми органами відчуттів.
Але обмеження допуску до електрообладнання — це не єдина міра захисту дитини від небезпеки. Головну увагу треба зосередити на навчанні дітей правилам електробезпеки.
Коли діти підростають та ідуть до школи, вони отримують багато свободи. Це вимагає від них знань прийомів безпечного поводження з електричним обладнанням у побуті та на вулиці.
Завжди слід пам’ятати, що залишаючись на самоті вдома, діти не повинні:
• самостійно включати електроприлади;
• займатися ремонтом і знімати захисні кришки з побутових пристроїв, замінювати запобіжники, електричні лампи;
• торкатися до працюючих приладів мокрими руками, а тим більше мити їх з водою.
Перебуваючи на вулиці в компанії однолітків, діти роблять «героїчні» вчинки, демонструючи свою спритність, сміливість, влучність та інші якості. Вони можуть намагатися розбити ізолятори на повітряних лініях електромереж, залізти на опору лінії електропередачі, забувши про всі уроки безпеки, або відкрити замки шаф з електротехнічним обладнанням.
Для того, щоб не потрапити під напругу на відкритому просторі, дітям необхідно пам’ятати наступне:
- ніколи не підходити близько до території трансформаторних підстанцій;
- не торкатися до будь-яких провислих або обірваних проводів. Якщо провід лежить на землі, до нього не можна наближатися більше, ніж на 8 метрів. Якщо дитина помітила провід занадто пізно – необхідно відійти від нього на відстань 8-10 метрів, не відриваючи ступні від землі та не створюючи розриву між стопами;
- ні в якому разі не можна розводити багаття під лініями електропередач, запускати повітряних зміїв, грати в спортивні ігри, закидати вудки на проводи;
- не можна порушувати роботу електричних мереж: накидати на проводи різноманітні предмети, залазити на опори лінії електропередачі, відкривати електрощитові на сходових площадках багатоповерхових будинків;
- не зривати та не нехтувати попереджувальними знаками та плакатами по електробезпеці;
- при виявленні обриву проводу, пошкодження опор, ізоляторів, незачинених або пошкоджених дверей трансформаторних підстанцій або електричних щитів необхідно одразу повідомляти дорослих.
Основними заходами захисту дітей від ураження електричним струмом є:
- підтримання в технічно справному стані електрообладнання;
- своєчасне проведення ремонту електроприладів;
- постійне навчання дитини заходам безпечної поведінки, включаючи поводження з електричними пристроями;
- періодичний контроль за поведінкою дітей з боку батьків і педагогів.
Крім того, всі батьки зобов’язані знати правила надання першої допомоги дітям, які потрапили під дію електричного струму. Треба розуміти, що саме перша дія, яку необхідно швидко виконати, це знеструмити ділянку ураження. Електричний струм, що проходить через м’язи людини, викликає їх різке скорочення, завдяки цьому потерпілий може тривалий час перебувати під напругою.
Найкраще відключення виконають сучасні засоби захисту – автоматичні вимикачі напруги. Але якщо вони не встановлені, то знімати напругу необхідно вручну із застосуванням підручних захисних засобів із діелектричних матеріалів. При цьому людина, яка надає допомогу, сама не повинна стати жертвою електричного струму.
Після відключення напруги слід відразу оцінити стан дитини, її свідомість, пульс, дихання і в будь-якому випадку викликати лікаря. Якщо відсутні ознаки життя, то необхідно негайно приступити до надання першої допомоги: проведення штучного дихання і зовнішнього масажу серця.
Дитину обережно, але швидко, укладають спиною на тверду поверхню і відкривають дихальні шляхи для доступу повітря. Для цього її голову необхідно завести назад і злегка підняти підборіддя.
Набирають повітря в легені і роблять два видихи в рот дитини. При цьому треба затиснути ніс дитини пальцями та повністю охопити губами рот. Тоді повітря пройде в легені, а не в шлунок, і грудна клітка підніметься.
Потім необхідно зробити 15 натискань руками на грудну клітку дитини. Для цього одну долоню розміщують в центрі грудини, а іншу під кутом накладають на неї. Сила натискання повинна бути достатньою для створення циркуляції кровообігу, але не перевищувати 1/3 глибини грудної клітини. Інакше можна пошкодити ребра. Темп натискань повинен бути швидким.
За натисканнями слідують два вдихи в рот дитини, а далі — 15 натискань на грудину, і так далі по пройденому циклу. Під час реанімаційних заходів оцінюють стан зіниць, наявність дихання, відновлення працездатності серцевого м’яза.
Першу допомогу необхідно продовжувати до приведення дитини до тями чи до прибуття лікаря. Тільки він може оцінити справжній стан потерпілого і прийняти остаточне рішення про завершення реанімації.
Отже, для того, щоб електрична енергія, без якої ми вже не уявляємо своє життя, не перетворилася на лихо і не заподіяла трагедій, потрібно небагато – пам’ятати про безпеку.