Гендер – це не про чоловіка чи жінку, гендер – це про справедливість!

ehoRJswtPUM
«Щодня по всій планеті, навколо кожного з нас, сексуальні домагання та приниження відштовхують жінку від публічного та політичного життя. Жінки протидіють психологічному насиллю та відчувають справжню загрозу. Деяких ґвалтують, деяких вбивають за те, що вони наважились бути почутими, за те, що вони здібні будувати власне майбутнє та майбутнє своєї держави. Це насилля реальне і ми повинні його зупинити!», – саме з таких слів 11 березня, у конференц-залі “Харків”, Premier Palace Hotel Kharkiv, розпочався Медійний марафон під назвою «Роль жінок у просуванні реформ в Україні», в рамках проекту “Підвищення видимості жінок і боротьба з гендерними стереотипами в національній та місцевій політиці України”.
В цей день Національний Демократичний Інститут (NDI) зібрав всіх зацікавлених в досягненні рівних прав та можливостей між жінками і чоловіками, всіх, кого бентежить роль жінок-лідерів в реформуванні країни, подоланні негативних гендерних стереотипів в ЗМІ, а також збільшенні участі «слабкої частини населення» в політичній сфері нашої держави.
Проект стартував із початком інформаційної кампанії під слоганом «Жінки – це 50% успіху України». «50%» означає не кількість жінок, а їхню рівноправну паритетну участь в управлінні державою, прийнятті рішень та впровадженні реформ – на рівні з чоловіками.
Спікерами Марафону були Анатолій Бабічев, заступник голови Харківської державної обласної державної адміністрації та директор Департаменту освіти і науки Харківської обласної адміністрації; Світлана Войцеховська, народний депутат України, співголова міжфракційного об’єднання (МФО) “Рівні можливості”; Ірина Єфремова, народний депутат України, член МФО “Рівні можливості”; Юрій Дерев’янко, народний депутат України; Олександр Чумак, голова Асоціації приватних роботодавців; Людмила Бєлова, директор Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України.
Від Мереф’янської міської об’єднаної територіальної громади захід відвідали активні представниці жіноцтва: Олена Берьозкіна, депутат міської ради, голова ОСН сел Верхня та Нижня Озеряна, і Вероніка Пилипенко, відповідальний за вихід щотижневика Мереф’янської міської ради «Мереф’янські вісті»
Здається, що для сучасного часу тема про гендерну несправедливість є вичерпаною, адже по всьому світі рішуче діє гендерна політика, феміністичні рухи та різні програми захисту постраждалих від насилля. Але насправді, це не так. Нехай існуюча дискримінація і втратила свою бувалу силу, та вона залишилась – у культурі, у стереотипах, у свідомості. Анатолій Бабічев пролив світло на цю проблему та привів деякі цифри з соціологічних опитувань в приклад укоріненої різниці між чоловіком та жінкою: «5% населення Харківської області твердо вірять, що жінкам не місце в політиці. І це не дивлячись на те, що губернатором області є представниця жіноцтва. І, повірте, 5% в наш час – це багато. Тож проблема справді існує, і її потрібно вирішувати».
Були також наведені приклади статевої розбіжності кількості політиків. Увагу кожного слухача звернули на те, що у Вищому державному апараті суто відрізняється доля жінок і чоловіків. Їх співвідношення дорівнює 54 на 46 %, а в політичному житті країни бере участь лише 12% представниць «слабкої» статі. Це говорить про те, що за всі 25 років незалежності у нас не впроваджувалося жодної потужної гендерної політики.
В нашій країні гендерне законодавство знаходиться на рівні декларації, адже жінки відстоюють свій політичний голос лише на виконавчому рівні. І це стосується не тільки політичної, а й інших сфер держави. «Всі ми знаємо, що Харків – інтелектуальна столиця України. Кількість навчальних закладів тут є найвищою. Та скажіть мені, чи знаєте ви ректора жінку? – запитала в аудиторії Ірина Єфремова, – Українське суспільство готово сприймати жінку лише на нижчому рівні: ректори вишів, в більшій мірі, – чоловіки, а директори шкіл чи садочків – жінки».
Присутні на Марафоні депутатки поділилися зі слухачами власним досвідом: як важко себе просувати через стереотипи та комплекси, коли ти жінка. Багато хто не вірить, багато хто сумнівається у твоїх можливостях. Та вони зазначили, що якщо жінка справді цього хоче, то вона дійде до поставленої мети. Це і є суттєвою різницею між представниками різних статей.
Під час Марафону були запропоновані гострі теми для обговорення та дискусій з питань гендерної рівності та шляхів посилення впливу жінок на прийняття рішень у політиці. Це була чудова можливість дізнатися про ролі жінок у відновленні нової європейської України, а також визначити, які можливості та виклики мають жінки, і які посади займають на ринку праці. Під час дискусії представники територіальних громад із різних куточків України розповіли про своє бачення проблем сучасної жінки в українському суспільстві, про виклики та можливості жінок у процесі децентралізації влади в Україні.
Спікери в один голос стверджували, що жінка потрібна українській політиці, адже вона – це нові підходи, нові ідеї та рішення. Саме цього зараз, як ніколи, потребує наша країна, що опинилася перед такими викликами, як майже зруйнована економіка, корумпована система врядування та зовнішня агресія. Жінки на рівні з чоловіками страждають від війни, економічної кризи та корупції і мають потенціал сприяти процесам встановлення миру, відбудови та реформування країни. Відкладати питання рівноправної участі жінок у прийнятті рішень означає відкладати реформи та втрачати величезний потенціал.
По завершенню заходу виступаючі побажали всім присутнім, а особливо, представницям жіноцтва, успіхів, наснаги та порозуміння. Головне – не боятися, вірити в те, що робиш, не бути байдужим та активно брати участь у житті держави. Адже жінки – це 50% успіху України!