Навчаючись демократії та прав людини

20170225_114606_resized

На тлі драматичних історичних подій в Україні, активна громадянська позиція українців по праву визнана чи не найміцнішим ресурсом у впровадженні демократичних змін та розвитку держави. Реалізація довгоочікуваної реформи середньої освіти також значною мірою залежить від підтримки громадянського суспільства.
Що хотілось би змінити у своїй школі чи громаді? Як брати на себе відповідальність у демократичному суспільстві? Наскільки важливою є повага до прав людини? – саме такі питання розглядали під час тренінгу з освіти для демократичного громадянства і прав людини.
25 – 28 лютого у місті Харкові, у готелі «Рейкарц» відбувся тренінг для шкільних команд Всеукраїнського проекту «Демократична школа». Цей проект є спільною програмою Європейського центру імені Вергеланда, Міністерства освіти та науки України, Ради Європи та Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія.
Перша хвиля проекту проходила в 2016 році. Мереф’янська об’єднана територіальна громада ще тоді виявила бажання брати участь у нововведенні, але, на жаль, потрапити у групу відібраних шкільних команд так і не вдалось. Однак, вже в 2017 наша громада повторно пройшла відбір та опинилась серед претендентів на демократизацію.
Основним завданням Нової школи є підготовка учнів до самостійного життя у демократичному суспільстві. Для цього навчально-виховний процес має опиратися на цінності прав людини, демократичну участь, рівність та партнерство. За підтримки програми учасники аналізують стан демократії і прав людини у своєму навчальному закладі, складають план дій і запроваджують демократичні зміни.
Команда демократичної школи, завдяки якій проходитиме впровадження проекту, стоїть на чотирьох основних «стовпах»: учні та батьки, вчителі, адміністрація школи та місцева влада. Завдяки співпраці цих сторін, у шкільні правила будуть вноситися зміни, розроблятися механізми вирішення конфліктів та попередження випадків дискримінації, а також будуть вивчатися принципи демократії та прав людини в рамках шкільної програми і позакласної роботи.
Формула Нової школи складається з дев’яти ключових компонентів:
1. Новий зміст освіти, заснований на формуванні компетентностей, потрібних для успішної самореалізації в суспільстві.
2. Умотивований учитель, який має свободу творчості й розвивається професійно.
3. Наскрізний процес виховання, який формує цінності.
4. Децентралізація та ефективне управління, що надасть школі реальну автономію.
5. Педагогіка, що грунтуєтья на партнерстві між учнем і батьками.
6. Орієнтація на потреби учня в освітньому процесі, дитино центризм.
7. Нова структура школи, яка дає змогу добре засвоїти новий зміст і набути компетентності для життя.
8. Справедливий розподіл публічних коштів, який забезпечує рівний доступ дітей до якісної освіти.
9. Сучасне освітнє середовище, яке забезпечить необхідні умови, засоби і технології для навчання учнів, освітян, батьків не лише в приміщенні навчального закладу.
Ініціаторами участі нашої громади у даному проекті є Катерина Хихля та Альона Колодяжна – завучі та вчителі української мови і літератури Мереф’янського медичного ліцею.
Під час тренінгу Мереф’янську ОТГ представляла активна четвірка команди демократичної школи: представник органів місцевого самоврядування – Дмитро Микиша (заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради), адміністрація школи – Альона Колодяжна (завуч Мереф’янського медичного ліцею), представник викладацької частини – Юлія Волікова (вчитель інформатики) та член батьківського комітету – Інна Піскачова.
Саме вони, ініціативні, творчі та харизматичні, є фундаментом, на основі якого буде розвиватися демократична школа у нашій громаді протягом півтора роки.
Слід зазначити, що це була зовсім не остання зустріч, адже проект буде реалізовуватися поступово. Незабаром до Мереф’янської ОТГ завітають організатори Проекту, які, разом із вищезазначеною командою, будуть впроваджувати його на місцях.
Зустріч пройде 28-29 березня. Саме вона зміцнить покладений фундамент на шляху до створення нової української школи.